Hoppa till sidans innehåll

Varparesultat från Stångaspelen 2013


Centimeter, Källinggar

1 Ulla Pettersson Eksta IF 751 cm

2 Barbro Fohlin Fole IF 1135 cm

 

Centimeter, Damjuniorer

1 Johanna Gudinge Gotlands Bara IF 907 cm

2 Thea Bygde Gotlands Bara IF 1129 cm

 

Centimeter, Herrjuniorer

1 Hampus Gudinge Gotlands Bara IF 1132 cm

 

Centimeter, Herrar Elit

1 Roland Nilsson Hablingbo IK 268 cm

2 Arne Eriksson Östergarn IK 288 cm

3 Janne Larsson Wisby BK 371 cm

 

Centimeter Herrar B

1 Patrik Glimfalk Wisby BK 463 cm

 

Varpa Centimeter, Gubbar 60-69 år

1 Ulf Godman Roma IF 364 cm

2 Jan-Arne Riéem Eksta IF 394 cm

3 Jan Larson Eksta IF 396 cm

 

Varpa Centimeter, Äldre gubbar 70-

1 Rolf Burgesäter Wisby BK 214 cm

2 Tage Svanborg Wisby BK 217 cm

3 Evert Olsson Bäl IF 242 cm

4 Bernt Jakobsson Eksta IF 342 cm

5 Åke Lindblad Östergarn IK 367 cm

 

Centimeter, Sårkar, Smaknattar

1 Lukas Gudinge Sanda IF 851 cm

2 Hannes Sjölander Sanda IF 1683 cm

3 Malte Stenman Sanda IF 1948 cm

4 Abbe Stenman Sanda IF 2081 cm

5 Gabriel Kåring Sanda IF 2464 cm

Mulde VK:s vandringspris för bästa kula, Hannes Sjölander 462 cm

 

Varpa Källingg & Gubbe

Grupp 1

1 Gotlands Bara IF Marie Stenberg, Johan Lindberg 12-9, 12-6

2 Fårö IF Sara Broberg, Anders Johansson

3 Hablingbo IK Mona Engström, Roland Nilsson 12-9

4 Fårö IF Erika Broberg, Anders Johansson

Grupp 2

1 Fårö IF Annika Broberg, Benny Broberg

2 Gotlands Bara IF Johanna Magnusson, Marcus Magnusson

Grupp 3

1 Stockholms VK Louise Jona, Anders Jona

2 Sanda IF Anna Pettersson, Marcus Pettersson

Grupp 4

1 Stånga IF Kerstin Olovsson, Bengt Olofsson

2 Wisby BK Tanja Johansson, Jan-Inge Ahlgren

 

Varpa Yngre Gubbar (oldboys) 60-69 år

1 Garda IK Bernt Augustsson 12-6, 12-5

2 Eksta IF Ernst Jakobsson

3 Banda VK Hans-Evert Gustavsson 12-9

4 Östergarn IK Sixten Hallberg

5 Roma IF Ulf Godman 12-10

6 Garda IK Alf Nilsson

 

Varpa Äldre Gubbar (oldboys) 70- år

1 Bäl IF Evert Olsson 12-11, 7-12, 12-6

2 Wisby BK Rolf Burgesäter

3 Roma IF Lars-Ulle Gadefors 12-7

4 Wisby BK Tage Svanborg

5 Eksta IF Wide Nygren 12-8

6 Wisby BK Alvar Lindqvist

 

Smasårkar & Smatöisar (yngre pojkar & flickor, f 00-01)

1 Sanda IF Abbe Stenman, Lukas Gudinge, Vilgot Steffenburg

2 Hablingbo IK Noel Käldare, Fabian Nordin, John Lindgren

3 Gotlands Bara IF Ella Kolmodin, Agnes Jonsson, Elias Magnusson

4 Roma IF Teodor Granvald, Ludvig Jakobsson, Felix Bäckstäde

 

Smaknattar (flickor & pojkar, f  2002-)

1 Erland Nilssons vandringspris

Sanda IF Hannes Sjölander, Malte Stenman, Gabriel Kåring

2 Stånga IF Tilde Eliasson, Noah Jakobsson, Julia Ekman

3 Roma IF Tindra Andersson, Moa Lyander, Isabell Kotz

4 Hablingbo IK Walter Ekedahl, Noah Nilsson, Caspian Bengtsson

5 Roma IF Isabelle Levin, Jakob Kysinger, Andrea Andersson

6 Hablingbo IK Emelie Mattsson, Rasmus Hermansson, Jaspar Jankert

7 Hablingbo IK Malin Jakobsson, Henning Niklasson, Gustav Pettersson

8 Eksta IF Josefine Edmark, Hilda Cedersten, Felicia Wiflings

 

Varpa Mästare

Grupp 1

1 DBW:s vandringspris.

Södertälje VK Christoffer Carlsson, Jimmie Azrak, Tomas Carlsson 12-10,12-8

2 Hablingbo IK Pehr Olofsson, Thomas Olofsson, Jacob Nilsson

3 Östergarn IK Torbjörn Lawergren, Lars Klingvall, Arne Eriksson 12-7

4 Västra Frölunda VK Urban Andersson, Robert Moberg, Björn Åkerman

Grupp 2

1 Hablingbo IK Berne Appelqvist, Olof Lithberg, Ola Nilsson 12-11,12-5

2 Hablingbo IK Roland Nilsson, Kenneth Nilsson, Nils-Allan Nilsson

Varpa Mästartöisar

1 Stockholms VK Amanda Jona, Louise Jona, Gunilla Keegan

2 Gotlands Bara IF Johanna Magnusson, Marie Stenberg, Sandra Lindberg

3 Fårö IF Annika Broberg, Erika Broberg, Sara Broberg

 

Varpa Allmänna Klassen

1 Roma IF Ulf Godman, Eivor Godman, Emma Godman Resultat

2 Wisby BK Patrik Glimfalk, Pär Svensson, Magnus Stenberg

3 Wisby BK Jan-Inge Ahlgren, Janne Larsson, Samuel Jakobsson

4 Eksta IF Clas-Göran Hederstedt, Conny Hederstedt, Börje Olofsson

 

Gubbar lagkula (oldboys, f -53)

1 Banda VK Hans-Evert Gustavsson, Sven Gillerfors, Jan-Erik Wickman

2 Eksta IF Wide Nygren, Ernst Jakobsson, Jan-Arne Riéem

3 Roma IF Anders Dyplin, Inge Olsson, Georg Johansson

4 IF Varpa Lars-Åke Olsson, Göran Lindberg, Sven-Erik Nordlund

 

Varpa Stamfarspokalen

Fjärde Stamfarspokalen, Gustav Dahlgrens pris. Eric Bolins pris, återskänkt. Nyuppsatt 1984. Ständigt vandrande.

Pokalen går 2013 till:

Sture Lindgren Hablingbo IK

Skrapbullen:

Alvar Lindqvist Wisby BK

Hederspris till samtliga deltagare nämligen:

Staffan Karth Wisby BK

Curre Nyberg Östergarn IK

Stig Nyberg IF Varpa

Torbjörn Ödin Wisby BK

Thorolf Berg Wisby BK

Per Hansson Byggnads PRO

Stig Hansson Hoburgs IF

Fredian Lundberg Wisby BK

Lars Veijlens Wisby BK

K-G Runander Wisby BK

Sylve Gillerfors Banda VK

 

Källinggar (oldgirls, f -53)

1 Fole IF Barbro Fohlin

2 IF Varpa Inga Lindberg

3 Eksta IF Eva Björklöf Nygren

 

Varpa Stain

Grupp 1

1 Björkanders vandringspris, Sällskapet GG:s jubileumsvandringspris 1987.

Garda IK Bernt Augustsson, Alf Nilsson, Bengt Pettersson 12-7, 12-5

2 Östergarn IK Fred Klingvall, Åke Lindblad, Göte Karlsson

3 Eksta IF Bernt Jakobsson, Jan Larsson, Erik Holmqvist 12-6

4 Vallstena IF Lars Eklund, Sanna Eklund, Jimmy Lindby

 

Grupp 2

1 Garda IK Gunnar Lind, Alf Carlsson, Kent Håkansson 12-7,12-9

2 IF Varpa Per Renglin, Ingvar Lindros, Hans Öberg

3 Bäl IF Bernt Nilsson, Evert Olsson, Rune Olsson 12-11

4 Hablingbo IK Torbjörn Nilsson, Jan Johansson, Göte Ahlin

Grupp 3

1 Hoburgs IF Mauritz Lundgren, Roy Lundgren, Tom Lundgren 12-8 11-12 12-9

2 Hablingbo IK Peter Nilsson, Thomas Snöbohm, Gunnar Klasson

3 Väskinde AIS Roger Wessberg, Anders Wahlby, Paul Lundgren 12-8

4 IF Varpa Ivan Söderholm, Marcus Molin, Gunnar Söderholm

Grupp 4

1 IF Varpa Rajmon Burgedahl, Rolf Widén, André Söderholm 12-10 12-10

2 Gotlands Gille Malmö Kjell-Åke Blomberg, Tore Larsson, Göran Terneus

3 Lokrume IF Anders Rosén, Johan Rosén, Tomas Lindström 12-4 12-11

4 Burs GoIF Hardy Pettersson, Ove Österberg, Sven Hellström 

Uppdaterad: 05 MAR 2017 22:27
Skribent: Jacob Wallin

Vi måste alla hjälpas åt att hålla 
hemsidan uppdaterad! Maila
gärna vår webbmaster om du vill
att något ska uppmärksammas 
här, ex. en egen text eller bild.

 

 

Länk till Hästskokastar alliansen

Swish_phone_Logovy (3)

 

SM INFO 

Postadress:
Gotlands Varpaförbund
Box 1030
621 41 Visby

Kontakt:
Tel: 0498-30103
E-post: This is a mailto link

Se all info