Hoppa till sidans innehåll

Resultat Toftavarpan

02 AUG 2020 20:51
Toftavarpan avgjordes lördagen 1/8 under strålande solsken, totalt 22 deltagande lag i 2 olika klasser, 14st i licens och 8st lag i den öppna/olicensierade klassen
  • Skapad: 02 AUG 2020 20:51

Licensklassen. 14st lag
Final: Vintergäck – Jocke & Co 12-9
3-4: Hablingbo IK – Östergarn IK 12-9

 

  1. Vintergäck (Lars-Åke Olsson, Göran Lindberg, Evert Olsson)
  2. Jocke & Co (Joachim Jonasson, Berne Appelqvist, Daniel Norrby)
  3. Hablingbo IK (Roland Nilsson, Kenneth Nilsson, Nils-Allan Nilsson)
  4. Östergarn IK (Torbjörn Lavergren, Marcus Lavergren, Joel Lavergren)

 

 

 

 

 

 

Licens Grupp1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Namn

omg

1

omg

2

omg

3

omg

4

omg

5

omg

6

omg

7

 

Slutresultat

 

 

1-2

1-7

1-4

1-5

1-3

1-6

Fri

3-3 (55-64) -9

 

1

IF Varpa

5-12

11-12

3-12

12-10

12-10

12-8

 

5

 

 

2-1

2-3

2-5

Fri

2-6

2-7

2-4

5-1(70-41)

 

2

Vintergäck

12-5

12-5

12-5

 

12-11

12-3

10-12

1

 

 

3-4

3-2

Fri

3-7

3-1

3-5

3-6

0-6

 

3

Västergarn 1

10-12

5-12

 

11-12

10-12

8-12

7-12

7

 

 

4-3

4-5

4-1

4-6

4-7

Fri

4-2

4-2(64-54) +10

 

4

Wisby BK

12-10

12-7

12-3

10-12

6-12

 

12-10

3

 

 

5-6

5-4

5-2

5-1

Fri

5-3

5-7

1-5

 

5

Västergarn 4

8-12

7-12

5-12

10-12

 

12-8

10-12

6

 

 

6-5

Fri

6-7

6-4

6-2

6-1

6-3

4-2(67-55) +12

 

6

Hablingbo IK

12-8

 

12-6

12-10

11-12

8-12

12-7

2

 

 

Fri

7-1

7-6

7-3

7-4

7-2

7-5

4-2(57-62) -5

 

7

Eksta IF

 

12-11

6-12

12-11

12-6

3-12

12-10

4

                                   





 

 

 

 

 

Licens Grupp2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Namn

omg

1

omg

2

omg

3

omg

4

omg

5

omg

6

omg

7

 

Slutresultat

 

 

1-2

1-7

1-4

1-5

1-3

1-6

Fri

2-4(62-64) -2

 

1

Västergarn 2

12-5

11-12

12-11

8-12

9-12

10-12

 

5

 

 

2-1

2-3

2-5

Fri

2-6

2-7

2-4

0-6

 

2

Västergarn 3

5-12

11-12

7-12

 

8-12

7-12

8-12

7

 

 

3-4

3-2

Fri

3-7

3-1

3-5

3-6

2-4(47-68) -21

 

3

Västergarn 5

4-12

12-11

 

5-12

12-9

8-12

6-12

6

 

 

4-3

4-5

4-1

4-6

4-7

Fri

4-2

3-3(64-55) +9

 

4

Garda IK

12-4

8-12

11-12

9-12

12-7

 

12-8

4

 

 

5-6

5-4

5-2

5-1

Fri

5-3

5-7

5-1(64-53) +11

 

5

Östergarn IK

12-10

12-8

12-7

12-8

 

12-8

4-12

2

 

 

6-5

Fri

6-7

6-4

6-2

6-1

6-3

4-2(68-57) +11

 

6

Roma IF

10-12

 

10-12

12-9

12-8

12-10

12-6

3

 

 

Fri

7-1

7-6

7-3

7-4

7-2

7-5

5-1(67-49) +18

 

7

Jocke och CO

 

12-11

12-10

12-5

7-12

12-7

12-4

1

                                   

 

 

 

Öppna/olicensierade klassen. 8 lag

Final: Congard – Bröderna Sjögren 6-12, 12-3, 12-6

3-4: Rutström & Larsson 2 – Sigrén/Åkerblom 10-12

 

  1. Congard (Henrik Gardell, Petter Olsson, Robert Söderlund)
  2. Bröderna Sjögren (Peter Sjögren, Christer Sjögren, Thomas Sjögren)
  3. Sigrén/Åkerblom(Anders Sigrén, Roger Sigrén, Erik Åkerblom)
  4. Rutström & Larsson 2 (Elin Björkman, Magnus Walgren, vakant)


    Grupp1 Öppna/olicens

 

 

 

 

 

 

 

 

Deltagare

omg

1

omg

2

omg

3

Slut-

resultat

 

 

1-2

1-3

1-4

6-0

 

1

 

Congard

 

 

 

12-4

12-7

12-8

12-8

12-7

12-5

1

 

 

2-1

2-4

2-3

4-2

 

2

 

Rutström & Larsson 2

 

 

 

4-12

7-12

12-8

12-8

12-9

12-10

2

 

 

3-4

3-1

3-2

1-5 (52-69) -17

 

3

 

Pontus Häggqvist

 

 

 

12-9

5-12

8-12

8-12

9-12

10-12

3

 

 

4-3

4-2

4-1

1-5 (49-65) -16

 

4

 

Glädjespridarna

 

 

 

9-12

12-5

8-12

8-12

7-12

5-12

4

                   

 

 

Grupp2 Öppna/olicens

 

 

 

 

 

 

 

 

Deltagare

omg

1

omg

2

omg

3

Slut-

resultat

 

 

1-2

1-3

1-4

3-3

 

1

 

Sigrén + Åkerblom

 

 

 

12-10

12-5

12-6

9-12

7-12

9-12

2

 

 

2-1

2-4

2-3

2-4

 

2

 

Rutström & Larsson 1

 

 

 

10-12

5-12

8-12

10-12

12-6

12-7

3

 

 

3-4

3-1

3-2

1-5

 

3

 

Emil Hoffman

 

 

 

6-12

6-12

6-12

12-9

6-12

7-12

4

 

 

4-3

4-2

4-1

6-0

 

4

 

Bröderna Sjögren

 

 

 

12-6

12-6

12-8

12-10

12-7

129

1

                   
Skribent: Daniel Norrby
Epost: Adressen Gömd

SM Info

Vi måste alla hjälpas åt att hålla 
hemsidan uppdaterad! Maila
gärna vår webbmaster om du vill
att något ska uppmärksammas 
här, ex. en egen text eller bild.

 

 

 

 

 

 

Länk till Hästskovarpa förbundet

Swish_phone_Logovy (3)

 

Postadress:
Gotlands Varpaförbund
Box 1030
621 41 Visby

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info